Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Kamery samochodowe stają się ostatnio bardzo popularne. Każdego miesiąca przybywa kierowców, którzy montują urządzenia rejestrujące nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Większość z kierujących była już w sytuacji, w jakiej takie nagranie mogłoby się przydać.

Posiadanie rejestratora wideo to nie tylko moda — należy pamiętać, że to narzędzie poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Ich wybór jest nieograniczony: od najbardziej podstawowych kamer, pozbawionych wyświetlacza i dodatkowych czujników, po zaawansowane technologicznie rejestratory obrazu z regulowanymi ekranami o wysokiej jakości obrazu. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad dwóch tysięcy złotych. Jaką kamerę samochodową wybrać?

Istotna sprawa — rozdzielczość

Większość urządzeń oferuje co najmniej 1280 x 720 pikseli, choć coraz częściej spotyka się kamery posiadające 1920 x 1080 pikseli. Warto sprawdzić, czy jest to faktycznie HD lub Full HD, czy może dające gorszy obraz interpolowane HD/FHD. Jednak, aby udokumentować sytuację na drodze, optymalnie wystarczy pierwsza z wymienionych powyżej rozdzielczości.

Ważny parametr — kąt rejestracji filmu

Kamery samochodowe różnią się o tych zwykłych tym, że mają obiektyw o znacznie szerszym kącie – w najtańszych sprzętach będzie to około 90 stopni. Przyzwoite rozwiązanie to 120 stopni, pozwalające na rejestrację obrazu przed naszym autem.  Urządzenia z obiektywem o kącie około 170 stopni zapisują również obraz tego, co dzieje się po bokach samochodu.

Zwracamy uwagę na liczbę klatek

Zwykle kamery potrafią przekroczyć 20 klatek na sekundę, a wynik 30 klatek jest już dużo bardziej satysfakcjonujący. Wybierając sprzęt, należy zwrócić uwagę na to, czy liczba klatek w każdej rozdzielczości jest taka sama (np. tańsze urządzenie może rejestrować w HD tylko 10 klatek na sekundę). Obraz przypomina wtedy bardziej pokaz slajdów niż film, choć z powodzeniem posłuży jako materiał dowodowy.

Funkcje, które pozwolą złapać pirata drogowego

Jednym z parametrów niezbędnych do poprawnego odczytania tablic rejestracyjnych jest rejestrator ostrości. Jeśli jest kiepski, to nawet przy wysokiej rozdzielczości trudno wyłapać ostrość. Gdy chcemy korzystać z kamery nocą, wówczas trzeba by poszukać sprzętu z WDR (Wide Dynamic Range). W kamerach samochodowych zawsze występuje stabilizacja cyfrowa. Najlepszą znajdziemy w egzemplarzach od około 200 złotych wzwyż. Niebagatelną rolę odgrywa dobry uchwyt do kamery – dobrze byłoby zapytać o niego sprzedawcę.

Funkcjonalne rozwiązania — duży wyświetlacz i automatyczne włączanie

Przekątna o wartości dwóch cali w pełni wystarczy do podglądu obrazu i zarządzania ustawieniami kamery. Niektóre modele posiadają uchwyt z możliwością obracania wyświetlacza – nie trzeba wtedy odpinać kamery. Zdarza się, że sprzęty wymagają wciśnięcia przycisku przed rozpoczęciem nagrywania. Warto jednak zaopatrzyć się w droższą (ale w przyzwoitej cenie) kamerę w pełni zautomatyzowaną, która aktywuje się przy ruchu lub wstrząsie. To bardzo istotne, gdy ktoś wjeżdża w nasz pojazd na parkingu…

Zapis i pamięć — dlaczego warto kupić kamerę z pętlą i czujnikami

Większość urządzeń oferuje funkcję tzw. pętli, czyli nagrywania nowego materiału na starym. Liczne kamery posiadają czujnik albo awaryjny przycisk, który umożliwi (przy uderzeniu innego auta w nasz pojazd) zapis danego fragmentu i nie pozwoli go samoistnie usunąć. Ponadto, większość kamer wymaga kupna dodatkowych kart pamięci. Ważne, aby kamera obsługiwała kartę pamięci o pojemności co najmniej 16 GB. Przydatnym gadżetem jest również moduł GPS, pozwalający zapisać prędkość i przebieg naszej.

Zasilanie i rozwiązania dwukamerowe, czyli jak ułatwić sobie życie

Tanie kamery zwykle podłączone są bezpośrednio do zapalniczki. Lepiej znaleźć jednak sprzęt z własnym akumulatorem, który można podładować z gniazdka zapalniczki. Nie trzeba decydować się też na dwie odrębne kamery z przodu i z tyłu pojazdu. Niektóre urządzenia umożliwiają podłączenie dwóch kamer do jednej jednostki centralnej o wspólnym panelu zarządzania.

Złącza

Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w następujące złącza:

– USB – umożliwi podpięcie kamery do laptopa czy komputera stacjonarnego

– HDMI – umożliwi bezpośrednie podpięcie kamery telewizora i przesłanie obrazu bez straty jakości

– gniazdo zasilania

– slot na karty SD

 

Dodatkowe funkcje

Oprócz standardowego rejestrowania trasy, kamery samochodowe mogą mieć kilka dodatkowych funkcji jak:

– tryb parkingowy – rejestrowanie obrazu znajdującego się przed maską auta nawet po pozostawieniu pojazdu na postoju.

– aparat fotograficzny – umożliwia wykonanie zdjęć np. podczas wypadku.

– datownik – pokazuje bieżący czas nagrania.

Dlaczego opłaca się zainstalować kamerę w aucie?

Wybierzmy model, który zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Filmy z nagraniami kierowców bez wyobraźni mogą trafić do sieci.
Stąd już niedaleka droga do tego, aby zainteresowała się nimi policja. Pirata drogowego da się zidentyfikować po tablicach rejestracyjnych. Poza tym, kamera zamontowana w aucie jest naszym materiałem dowodowym w przypadku kolizji, np. gdy powstaje wątpliwość, kto ponosi za nią odpowiedzialność lub jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku. Ponadto, rejestrator może uchronić nas od niesprawiedliwego mandatu. Kiedyś mieliśmy w zanadrzu tylko obronę słowną i nikłe szanse na wygraną. Kamera jest dziś „adwokatem” – zresztą bardzo skutecznym. Sprawdźmy ofertę sprzedawców i czujmy się pewnie na drodze!

Podsumowanie

Kupując kamery samochodowe, warto zainwestować w sprzęt znanej marki. Najważniejszym elementem podczas wyboru odpowiedniego modelu rejestratora jest przede wszystkim jakość obrazu oraz kąt nagrywania kamery. Pozostałe elementy, choć równie istotne, odgrywają drugorzędną rolę.

 

Dodaj komentarz