w-swiecie-przypraw

w-swiecie-przypraw

W Świecie przypraw

W Świecie przypraw

Najczęściej dominującymi przyprawami w polskich domach są sól, pieprz i czosnek, ale oprócz nich są jeszcze dziesiątki innych ziół,
które po za walorami smakowymi wykazują właściwości prozdrowotne.

 

 Bazylia

Pochodzi z dalekiej Azji, ułatwia trawienie, ulepsza smak wielu potraw, lecz najlepiej komponuje ją się z daniami sporządzonymi  z pomidorów.
Warto także dodawać ja do potraw mięsnych i rybnych.

Czarnuszka 

Jej ojczyzna jest północna Afryka. W kuchni wykorzystuje się nasiona tej roślinny, które w smaku przypominają nieco pieprz.
Czarnuszka zawiera dużo żelaza, ma również właściwości rozgrzewające i odtruwające. W starożytności stosowana była w celach upiększających.

Cząber ogrodowy

To kolejna przyprawa z krajów śródziemnomorskich. Napary z ziela cząbru są środkiem przeciwbiegunkowym, przeciwbakteryjnym, pobudzającym trawienie.
W kuchni znajduje zastosowanie do potraw z fasoli i grochu, zup, a także do dań z jajek i ziemniaków

Estragon

Blisko spokrewniony z piołunem, dlatego dodajemy go w małych ilościach, aby nie popsuł smaku naszych ulubionych potraw.
Idealny do ryb, drobiu, cielęciny oraz zup i pikantnych sosów. Możemy stosować z powodzeniem zastępując nim sól i pieprz.

Gałka muszkatołowa

W medycynie Wschodu, pochodzącą z Indonezji gałkę muszkatołową stosuje się w chorobach oskrzeli, bezsenności i reumatyzmie. Jako przyprawa pasuje do dań słodkich i słonych, dodaje się ja również do grzanego piwa, wina, pierników i deserów owocowych, dań warzywnych, zup i pieczonego mięsa.

Gorczyca biała

Pochodzi z południa Europy. Wyciągi z gorczycy podaje sie przy zaburzeniach trawienia, zaparciach oraz stanach zapalnych żołądka i jelit. Nasionami gorczycy przyprawia się wędliny i ryby, stosuje się je także do marynat warzywnych. najczęściej znajduje się w musztardach, jako gotowy składnik.

Goździki

goździki to ususzone pąki kwiatowe tropikalnego drzewa – goździkowca korzennego, które pierwotnie rosło tylko w południowo – wschodniej Azji. Goździki dodajemy do kompotów i ciast, sosów i marynat, a także do pieczonych mięs, np. szynki wołowiny.

Jałowiec

Rozpowszechniony w całej Europie, ma właściwości aromatyzujące potrawy, idealnie pasuje do dziczyzny, drobiu i wieprzowiny. Ziarenka Jałowca, możemy dodawać do sosów i pasztetów, ponadto dobrze komponuje się z tymiankiem, szałwią i oregano.

Kolendra

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Kolendra przyspiesza trawienie i ma korzystny wpływ na układ nerwowy, zmielone nasiona tej przyprawy dodaje się do zup pasztetów a przede wszystkim do potraw mięsnych.

Lubczyk

Pochodzi z południa Europy. Listki i łodygi stosuje się do aromatyzowania potraw, a dodaje do zup, wywarów, gulaszów i sałatek.

Majeranek

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Ułatwia trawienie, dlatego dodaje się go przede wszystkim dań ciężkostrawnych, których składnikami są roślinny strączkowe (fasola, groch), oraz do tłustych mięs.

Oregano

Oregano to roślinna europejska, rosnąca również w naszym kraju i znana też jako lebiodka pospolita. Preparaty sporządzone z oregano stosuje się na ból głowy i zębów. W kuchni dodaje się je do potraw makaronowych, a także warzyw, ciężkich zup i pieczonych mięs.

Rozmaryn

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Ponoć poprawia pamieć i wzmaga koncentracje. Idealny do potraw mięsnych, zwłaszcza z baraniny, ale dodaje sie go także do ryb i pieczonych ziemniaków.

Tymianek

Jego ojczyzną są kraje śródziemnomorskie. Niegdyś wyrabiano z niego mikstury, którymi leczono choroby wątroby, żołądka i przewodu pokarmowego. Stosuje się go do mięs, sosów i ciężkich zup.

Dodaj komentarz